BMW e46
BMW 3 Series
Główna
News, Aktualności
Opisy, historia
Porady
Tuning
Galeria
Download
Linki
Kontakt


Motoryzacja

Inne Auta
Tapety
Przepisy
Download
Linki

Inne modele BMW
BMW 1
BMW 5
BMW 6
BMW 7
BMW X-series
BMW Z-series


RESMOTO.PL Elektromechanika Pojazdowa
Naprawa samochodów wszystki marki - Rzeszów i okolice.

Diagnostyka komputerowa samochodów BMW.
w Rzeszowie
692 433 432


W dziale PRZEPISY, poruszane będą sprawy związane z motoryzacją od strony prawnej. Nowe przepisy, ustawy, etykiety, zmiany i porady prawne.


02-09-2006 written by klosek
swiatla mijania
Swiatła mijania przez cały dzień od 1 października.
W "okresie jesienno - zimowym", trwającym od 1 października do ostatniego dnia lutego kierujący pojazdami są obowiązani do używania świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Na podstawie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym art. 51 ust. 1 w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego jesteśmy zobowiązani jeździć na światłach mijania już od kilku lat. Zapominalskim przypominamy, że jazda bez wymaganych świateł w tym czasie grozić będzie grzywną w wysokości 100 zł i 2 punktami karnymi. W czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej widoczności zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej.
Przypomnienie kiedy używamy odpowiednich świateł:

      Światła mijania

      Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym światła mijania włączamy zawsze, gdy poruszamy się po drodze w czasie "od zmierzchu do świtu", podczas jazdy w tunelu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, śnieg, grad, mgła). Kierujący motocyklami i motorowerami mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

      Światła drogowe

      Świateł drogowych można używać w nocy, na nie oświetlonych drogach (a więc również w obszarze zabudowanym) zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi - o ile nie oślepi to innych kierujących lub pieszych idących w kolumnie. Światła drogowe zawsze należy zmienić na mijania, w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka lub do pojazdu poprzedzającego. Sygnału świetlnego lub dźwiękowego (tzw. "błyskanie, "miganie" światłami drogowymi) można używać tylko w razie konieczności ostrzeżenia innych uczestników ruchu o grożącym im na drodze niebezpieczeństwie.

      Światła awaryjne - sygnalizowanie awaryjnego postoju pojazdu

      Światła te służą do sygnalizowania na drodze awarii pojazdu lub innego niebezpieczeństwa (np. zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego, utrudnień w ruchu itp.). Obowiązek sygnalizowania awaryjnego postoju pojazdu istnieje również na:
- autostradzie oraz drodze ekspresowej (gdzie zatrzymanie w innym miejscu niż do tego celu wyznaczone jest zabronione)
- podczas postoju na jezdni poza obszarem zabudowanym, na której obowiązuje zakaz postoju
- podczas postoju na poboczu drogi poza obszarem zabudowanym - wówczas, gdy pojazd nie jest widoczny
- w przypadku postoju na jezdni w miejscu, gdzie jest on zabroniony.
Niedopuszczalne jest włączenie w pojeździe holującym lub holowanym świateł awaryjnych (uniemożliwia to przede wszystkim innym uczestnikom ruchu odebrania informacji o zamiarze skrętu tych aut).

      Barwa świateł

Światła mijania i drogowe powinny mieć barwę białą lub żółtą. Niektórzy (najczęściej osoby należące do grupy "młodych kierowców") używają tzw. "nakładek" na światła mijania, które powodują, że światła te "świecą" na niebiesko, bądź też montują w dyszach spryskiwaczy diody koloru niebieskiego.
Podobnie rzecz ma się z oświetleniem tablicy rejestracyjnej; powinno ono być białe. Kolor niebieski na drodze jest zarezerwowany dla pojazdów uprzywilejowanych, uczestniczących w akcjach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ludzi. Wyposażanie innych pojazdów w takie światła jest zabronione i w każdym przypadku skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.