BMW e46
BMW 3 Series
Główna
News, Aktualności
Opisy, historia
Porady
Tuning
Galeria
Download
Linki
Kontakt


Motoryzacja

Inne Auta
Tapety
Przepisy
Download
Linki

Inne modele BMW
BMW 1
BMW 5
BMW 6
BMW 7
BMW X-series
BMW Z-series


RESMOTO.PL Elektromechanika Pojazdowa
Naprawa samochodów wszystki marki - Rzeszów i okolice.

Diagnostyka komputerowa samochodów BMW.
w Rzeszowie
692 433 432


W dziale PRZEPISY, poruszane będą sprawy związane z motoryzacją od strony prawnej. Nowe przepisy, ustawy, etykiety, zmiany i porady prawne.


02-09-2006 written by klosek
znak S-2_strzałka
Zielona strzałka na skrzyżowaniu ZOSTAJE!
Ostatnio wiele się mówi o likwidacji zielonych strzałek które umożliwiały warunkowy skręt na skrzyżowaniu, mimo że pali się czerwone światło. Jednak strzałki te pozostaną na naszych drogach.

      Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. mówią, że od roku 2009 zielona strzałka byłaby stosowana jedynie na skrzyżowaniach, gdzie "nie następuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu". Zapis ten wzbudził kontrowersje ze względu na zbyt małą precyzyjność.

      "Uwzględniając zgłaszane zastrzeżenia wynikające z obaw o blokowanie skrzyżowań po wprowadzeniu nowych przepisów, po dodatkowych konsultacjach ze środowiskiem inżynierów ruchu drogowego, Ministerstwo Transportu i Budownictwa podjęło decyzję o uściśleniu tego przepisu. Zamiarem ministerstwa jest utrzymanie również po 1 stycznia 2009 r. obecnego znaczenia sygnalizatora S-2 i jego umieszczania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ruchu wszystkich jego uczestników, w sposób nie budzący zgłaszanych wątpliwości". Taką informację znaleźć można na stronach resortu transportu i budownictwa.

      Ministerstwo informuje jednocześnie, że wdrożyło prace nad nowelizacją całości obowiązujących od ok. dwóch lat przepisów rozporządzenia. Zostałyby one wydane prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2007 r.

      - Zielone strzałki zdecydowanie upłynniają ruch pojazdów, szczególnie w dużych miastach. Ich likwidacja doprowadziłaby z pewnością do powstawania większych korków - mówi podinsp. Wojciech Pasieczny z Komendy Stołecznej Policji. Dodaje, że korzystając z możliwości skręcania, którą daje zielona strzałka, należy zachować szczególną ostrożność.- Zdarza się, że kierowcy, widząc zieloną strzałkę, niejako z rozpędu wjeżdżają na skrzyżowanie, co może prowadzić do kolizji. Przepisy ruchu drogowego mówią tymczasem, że, jeśli sygnalizator S-2 nadaje sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki, to dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, a skręcanie i zawracanie jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji - podkreśla podinsp. Pasieczny.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.